May Baseball and Track Updates

Baseball


Baseball went 9-4 during the month of May to finish the regular season 16-8. The Bluejays finished 2nd in the Trailways-South at 10-4 in conference play. The regular season performance has earned the team a #1 seed in their WIAA Regional for Division 4. Post season play opens up on Wednesday, June 3rd vs. the winner of Fall River and Living Word Lutheran.

Seniors Cameron Walling (30 hits, .366) and Hunter Garsky (27 hits, .391) continue to have big seasons at the plate. Sophomore Alex David has been a steady lead off hitter batting .304 during the regular season.

Walling (9-3, 1.32 ERA) and Junior Nick Williams (6-3, 2.16 ERA) head the pitching staff for the Bluejays. Both have logged the bulk of the innings for the team pitching 127 1/3 out of 158 innings.

Track

May started out on a cool note with our last Conference Dual meet at Dodgeland.  We competed against Dodgeland and Pardeeville.  As a team we lost against both teams.  Individually, we showed some great improvement.  Sierrah Wirth finished 1st against Dodgeland and 2nd against Pardeeville in the 100. She did the high jump for the first time ever and finished 3rd against Dodgeland and 4th against Pardeeville.   She Finished 1st in the Shot and discus against Dodgeland and 3rd against Pardeeville.  Breanna ran the 1600 and finished 2nd against Pardeeville and 3rd against Dodgeland.  Breanna also did the long jump and placed 3rd against Dodgeland and 4th against Pardeeville.   Jessika Bunter finished 4th in the shot put against Pardeeville and 3rd against Dodgeland.  She also finished in 5th place against both teams in the discus.  Katie Woodward placed 2nd against Dodgeland and 3rd against Pardeeville in the triple jump.  She threw the shot put and finished 5th against Dodgeland and 6th against Pardeeville.  Madison Graf placed 5th in the shot against both teams.
The Boys started out the night with the 4×800 meter relay.  They finished 2nd against both teams.  Chris Yezzi then ran the 100 and finished 3rd against Pardeeville and 4th against Dodgeland.  He finished the night running the 200 and finished 3rd against Pardeeville and 4th against Dodgeland.  Noah Argus ran the 1600 and finished 3rd against Pardeeville and 4th against Dodgeland.  He ran the 800 and finished 2nd against Pardeeville and 4th against Dodgeland.  He finished the night off by taking 3rd against Pardeeville and 4th against Dodgeland.  Zane Apkairian ran the 3200 and finished 2nd against Pardeeville and 3rd against Dodgeland.  In the shot, he finished 3rd against Pardeeville and 4th against Dodgeland.  TJ Christensen finished 5th against both Dodgeland and Pardeeville.  In the 3200 he placed 3rd against Pardeeville and 4th against Dodgeland.

We then travelled to U.W.-Oshkosh for the Lourdes Knights Under the Lights Meet, hosted by Lourdes Academy.  The Girls placed 15th and the boys finished 16th in team points.  We had some very tough competition and had some very good showings.  Sierrah finished 11th and 12th in the 100 and 200 and placed 29th out of 38 in the shot.  Madison finished in 24th place in the 400 and 38th place in the shot.  Katie had a lifetime best jump of 21-8.5 inches in the triple jump to place 24th.  She also placed 37th in the shot.
The boys ran the 4×800 relay and finished in 10th place.  Chris ran the 100 and 200 meter dashes and finished in 24th and 22nd place.  Noah ran the 800 and 1600 and finished in 27th and 23rd place.  Zane ran the 3200 , threw the shot, and long jumped.  He placed 16th,36th and 30th.   TJ ran the 1600 and 3200 and placed 25th and 20th place.

On May 15th we travelled to Belleville for the Sugar Raider Invite.  The Girls placed 15th and the Boys took 14th in team standings.  Sierrah had a great night she finished 6th in the 100, 7th in the high jump with a lifetime best 4’6” and had a lifetime best 83’ 3” for 8th place in the discus.  Jessika finished in 24th in the discus.  Breanna placed 21st in the 1600 and 27th in the long jump.  Madison finished 19th in the 400 with a lifetime best 1:34.32.

The boys 4×800 finished 9th.  Chris placed 19th in the 200 and 20th in the 100.  Noah placed 20th in the 800 and 21st in the 1600.  Zane placed 14th in the 3200 and 23rd in the long jump.  TJ ran the 1600 with a 26th place finish and the 3200 with a 16th place finish.

Our meet on May 19th was the Trailways Conference meet.  Both the boys and the girls did well against the rest of the teams.  The boys wound up 156 and the girls ended up 14th.  The boys 4×800 placed 13th for the night.  Chris finished the night with a 13th in the 200 and 23rd in the 100 dash.  Noah ran to a 17th place finish in the 1600, an 18th place finish in the 1600, and a 27th place finish in the discus.  Zane jumped to a 22nd place finish in the long jump and placed 25th in the shot.  TJ ran the 3200 to finish 13th and the 1600 for 23rd place.

Sierrah scored all 5 of the girls team points.  She finished 4th in the high jump, 9th in the 100 and 21st in the discus.  Jessika threw the shot and discus to a 23rd and 24th place finish in each.  Katie placed 16th in the triple jump and 25th in the shot.  Madison finished 13th in the 400 an placed 27th in the shot.

We started the tournament in Cambridge at the Regional on May 26th.  Both teams represented the school well  They both finished in 8th place for team standings, the boys with 15points and the girls with 20.  The Boys 4×800 started the night out with a season best time of 10:34.76.  That was enough for them to place 4th and advance to the Sectional meet.  Chris placed 5th in the 200, one position short of advancing and 10th in the 100 dash.  Noah raced to an 8th place finish in the 1600 and placed 10th in the 800.  Zane just missed qualifying for Sectionals in the 3200 by placing 5th and finished 13th in the long jump and 14th in the shot.  TJ ran to an 8th place finish in the 3200 and 11th in the 1600.

Sierrah started her night out at the high jump and scored 4th in the event to advance to sectionals. She then ran the 100 dash and advanced to finials where she finished just short of qualifying in 5th place. She finished her night by making finals in the discus and then finishing 4th to qualify for sectionals in her second event.  Breanna ran the 1600 and finished 7th , she then did the long jump where she finished in 12th place.  Katie threw shot and placed 12th and finished her night by scoring with a 9th place finish in the triple jump.  Jessika threw the shot and discus and finished her season with a 10th in discus and 11th in shot.  Madison ran the 400 well enough to take 6th place and then tied for 12th with Katie in the shot.

Thursday, May 28th was a practice that I don’t think any of the team will forget.  Sierrah’s mom emailed Channel 58 news out of Milwaukee about us and they came out to film practice and interview us for a story for their station.  The videographer was here for about 2 hours filming and the finished product was very nicely done.  Here is the link to the story: http://www.cbs58.com/story/29194505/a-track-team-without-a-track-johnson-creek-competes-at-d-3-sectionals

The sectional meet was held at Princeton an May 29th and we all travelled there to cheer on our qualifiers.  We were unsure of the weather as they had called for 80% chances of thunderstorms.  Luckily the only rain we had lasted about 5 minutes during competition and then even the clouds went away.   The boys 4×800 started the night out and they finished 14th.  They had a great season and should only get better next year.  Sierrah started her night at the high jump and finished her season with a 12th place finish.  She then went to the discus circle and threw to a 12th place finish.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *